Kypriaci prášok vs. sóda bikarbóna: Aký je rozdiel a ako fungujú?

emko ~ 18. jún 2024 - 17:37

Pokiaľ milujete pečenie alebo s ním len začínate, pravdepodobne ste sa stretli s dvoma bežnými ingredienciami: kypriacim práškom do pečenia a sódou bikarbónou. Aj keď sa tieto prášky môžu zdať podobné, ich úlohy a účinky v pečení sú veľmi odlišné. Poďme sa pozrieť na to, ako fungujú, aké sú ich benefity a riziká, a prečo by ste mali vedieť, kedy ktorý použiť.

Čo je kypriaci prášok do pečenia?

Kypriaci prášok do pečenia je zmesou jedlej sódy (sóda bikarbóna), kyseliny (zvyčajne kyseliny vínnej alebo kyseliny citrónovej) a škrobu. Keď sa táto zmes dostane do kontaktu s tekutinou a teplom, začína chemická reakcia, ktorá vytvára oxid uhličitý (CO2). Tento plyn vytvára bublinky v ceste, čím ho kyprí a dodáva mu ľahkú a nadýchanú štruktúru.

Čo je sóda bikarbóna?

Sóda bikarbóna, známa tiež ako hydrogénuhličitan sodný, je čistá zásaditá látka. To znamená, že najlepšie funguje vtedy, keď mu kyslú zložku dodáme. Môže to byť cmar, jogurt, alebo trocha ocotu. Vtedy sóda bikarbóna začne reagovať a vedie k rovnakému efektu – kypreniu cesta. Takže, na rozdiel od kypriaceho prášku, sóda bikarbóna potrebuje na spustenie tejto reakcie kyselinu z iných ingrediencií v recepte.

Technické detaily chemických a biologických reakcií

 • Kypriaci prášok do pečenia: Obsahuje kyselinu aj zásadu, takže nepotrebuje ďalšiu kyslú zložku na spustenie reakcie. Škrob v prášku zabraňuje predčasnej reakcii počas skladovania.

  Reakcia: NaHCO₃ (sóda bikarbóna) + H⁺ (z kyseliny) → CO₂ + H₂O + soľ

 • Sóda bikarbóna: Potrebuje kyslú zložku z iných ingrediencií. Keď sa zmieša so suchými a mokrými ingredienciami, okamžite začne reagovať.

  Reakcia: NaHCO₃ + H⁺ → CO₂ + H₂O + soľ

Benefity a riziká

Kypriaci prášok do pečenia:

 • Benefity: Jednoduché použitie, nepotrebuje ďalšiu kyslú zložku, dlhšia trvanlivosť vďaka škrobu.
 • Riziká: Môže zanechať horkú chuť, ak sa použije príliš veľa. Ak recept obsahuje veľa kyslých ingrediencií, cesto môže byť príliš kypré a zrútiť sa.

Sóda bikarbóna:

 • Benefity: Rýchla reakcia, neutrálny chuťový profil pri správnom použití, pomáha s hnednutím a chrumkavosťou pečiva.
 • Riziká: Ak sa nepoužije dostatočná kyslá zložka, pečivo môže mať horkú chuť a nedostatočne vykysnúť.

Ako ich správne používať?

 • Kypriaci prášok: Používajte v receptoch, ktoré neobsahujú veľa kyslých ingrediencií. Je ideálny pre bábovky, muffiny a sušienky.
 • Sóda bikarbóna: Používajte v receptoch, ktoré obsahujú kyslé ingrediencie ako cmar, jogurt, ocot alebo med. Skvelá pre koláče, lievance a sušienky.

Takže nabudúce, keď budete piecť svoje obľúbené koláče či sušienky, budete presne vedieť, ktorú z týchto magických ingrediencií použiť, aby vaše pečivo bolo vždy nadýchané a lahodné.

Nezabudni sa s článkom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Ďalšie články
Drobenka je neodmysliteľným prvok pre chrumkavé koláče a buchty. Drobenka, často nazývaná aj posýpka, je jednoduchá, no mimoriadne dôležitá…
Keď sa rodič dozvie, že šikanujú jeho dieťa, je to šok. Ovládne vás vlna emócií. Strach, ľútosť, hnev a beznádej, že mu nemôžete pomôcť. …

Zdielaj