Jablkovo-makový závin

emko ~ 20. september 2016 - 12:30

Mäkký a šťavnatý jablkovo-makový závin z kysnutého cesta.
Rozpis surovín je na dva veľké záviny.

Suroviny
Cesto:
 
 
250
ml
1
ks
80
ml
 
štipka
Plnka:
 
 
6
ks
150
g
Ostatné:
 
 
4
PL
Sezóna

Najskôr pripravíme kvások. Do misky dáme droždie, ktoré rozotrieme s cukrom a zalejeme vlažným mliekom. Kvások necháme vykysnúť. Do misky dáme múku so štipkou soli, pridáme celé vajce, olej a prilejeme kvások. Varechou spracujeme cesto, ktoré poprášime múkou a necháme na teplom mieste pod čistou utierkou vykysnúť. Kým cesto kysne, očistíme jablká a nakrájame ich na malé lupienky. Premiešame s makom a cukrom. Cesto asi po pol hodine zdvojnásobí objem a je pripravené na ďalšie spracovanie.

Cesto rozdelíme na dve časti a znovu premiesime. Už netreba múčiť, cesto je vláčne a nelepí. Vezmeme jedno cesto a rozvaľkáme ho do tvaru obdĺžnika. Asi do dvoch tretín na cesto preložíme polovicu plnky a ohneme dovnútra okraje.

Závin zvinieme a preložíme na plech s papierom. takisto urobíme aj druhý závin. Oba záviny potrieme rozpusteným maslom a necháme ešte asi desať minút podkysnúť. Plech vložíme do vyhriatej rúry a pečieme na 180 stupňov asi 35 - 40 minút, pokým záviny nezozlátnu. Po upečení ich ešte trochu potrieme maslom.

Záviny nakrájame a pocukrujeme.

Komentáre

maměnka ~ 19. september 2016 - 11:19

Těsto na závin je naprosto luxusní a asi ho budu používat jako univerzální kynuté těsto na záviny a koláče apod. Maková náplň s jablky je také výborná,protože mák s jablky je pochopitelně šťavňatější, takže to není žádná "dusivka". Moc děkuji za super recept. Opět 1*!

0

Nelisa ~ 30. máj 2016 - 11:34

opäť som sa nesklamala, tvoje recepty fungujú skvele! mala som staršie jabĺčka-menej šťavnaté, tak som ich postrúhala.

0

Trudka4 ~ 15. február 2014 - 12:43

Tak jsem ho dnes zkusila upéct, hned z dvojité dávky a kromě toho, že z naporcovaného závinu, když se jí, tak náplň padá všude, je úplně výborný. Těsto měkoučké a náplň úplně mňam.

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj