Špargľový koláč

emko ~ 22. apríl 2020 - 13:09

Tento slaný koláč s čerstvou mladou zelenou špargľou je veľmi chutný, šťavnatý a vhodný nielen ako chuťovka, či predjedlo, ale aj ako hlavný chod, napríklad s čerstvým zeleninovým šalátom.
ALebo si môžeme rozpis surovín upraviť a upiecť špargľový koláč v menšom plechu.

Suroviny
Cesto:
 
 
180
g
50
ml
1/2
KL
Zálievka:
 
 
5
ks
1
KL
Ostatné:
 
 
1
zväzok
200
g
Sezóna

Cesto pripravíme jednoducho. Do kútera dáme múku, zmäknuté maslo, soľ a trošku vody. Zapneme a cesto sa samo spracuje. Ak je drobivé, prilejeme ešte trocha vody, ak je riedke, prisypeme múku. Suroviny by mali mať rovnakú teplotu, preto maslo nerozpúšťame, stačí, ak si ho hodinu pred prácou vytiahneme z chladničky. Takto pripravené cesto zabalíme do fólie, malo by byť úplne hladké, nelepivé a nedrobivé. Dáme ho na chvíľu do chladničky.

Pripravíme si špargľu. Poodlamujeme tvrdé konce. Ak máme čerstvú špargľu, odlomí sa nám len kúsok, ktorý chrupne sám v tom mieste, kde treba. Mladučkú špargľu nemusíme ani šúpať, staršiu treba. Takto pripravenú špargľu vhodíme do jemne osolenej a osladenej vody povariť asi na tri minúty, aby zmäkla a hneď ju vyberieme a preložíme do ľadovej vody, aby nestratila farbu. Necháme ju na čistej utierke osušiť.

V miske rozmiešame vajcia so soľou, korením, postrúhaným muškátovým orieškom a pomaly prilejeme smotanu s vysokým percentom tuku. Cesto rozvaľkáme a preložíme na pomaslovaný pekáč, alebo zapekaciu misku, či quichovú formu. Okraje cesta prstami povytláčame aj na okraje formy, aby zálievka nevytiekla pod cesto. Cesto popicháme vidličkou a husto zasypeme strúhaným syrom. Rúru predohrejeme na 200 stupňov a na cesto poukladáme osušenú blanšírovanú špargľu.

Na špargľu nalejeme pripravenú zálievku. Vložíme do vyhriatej rúry, teplotu znížime na 180 stupňov a pečieme podľa potreby asi 45 - 50 minút. Koláč zozlátne a obsah spevní svoju štruktúru. Necháme ho vychladnúť a nakrájame. Cesto je po upečení tvrdšie, ale po vychladnutí zmäkne, najlepšie je na druhý deň.

Komentáre

remperitka ~ 14. jún 2014 - 6:17

z takehoto cesta som piekla vecer quiche - 250 muka a 170 maslo takze ostatne tak isto :) a napl cukina, sampinony, olivy, syr a slaninka :)

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj